Chat, Türkçesiyle “Hasbihâl” valörına gelmektedir. İnternetin bilgiye erişim dair sergilediği performanstan sonra internetin yalnızca selen aktarımı sinein değil, aynı zamanda eğlence sinein de kullanılabileceği de düşünüldü. Bunun sonucunda da internet üzerinden insanoğluın bir suni ad kullanarak (nickname) yârenlik yazar eğlenebileceği hem internet siteleri hem de çeşitli programlar meydana getirildi. Chat, internet üzerinde hiç tanılamamadığınız gelişigüzel biriyle konstrüksiyonlabildiği kabilinden hatta tanılamadığınız kişilerle de özel programlar yahut web siteleri yoluyla konstrüksiyonlabilir.

Chat Siteleri
Chat siteleri tanılamadığınız yahut tanılamamadığınız kişilerle internet üzerinden tanışma ve yârenlik etme için kurulmuş internet siteleridir. Bu internet siteleri alelumum programlama dilleri kullanılarak yahut müheyya scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Temelı chat sitelerine giriş edinmek sinein yalnızca nickname (suni isim) yazmak yerinde olurken bazenlarındaysa sohbete temellamadan önce behemehâl üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar tüm internet kullanıcıları beyninde pop olan Mynet ve ZurnaNet kabilinden siteler chat sitelerine temellıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları
Chat programları karşınızdaki internet kullanıcılarıyla yetişek ara suretünü kullanarak yalnızca ovalı, ovalı ve görüntülü, ünlü ve görüntülü kabilinden tercihe destelı olarak yârenlik etmenize yardımcı olan yazılımlardır. Chat programlarının şimdiye denli kullanılmış en pop olanı endamsız süre önce Windows tarafından sonlandırılan MSN Messenger adlı müdrike mesajlaşma yazılımıdır. Bir öteki pop chat yetişek olan ve internetin efsane yazılımlarından onaylama edilen Mirc ise hala kullanılmaktadır.

zurna sohbet
zurna sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir